Pluszowe maskotki nie leczą samotności.

Wystawa #Nieobecność, tysiąc pluszowych maskotek w formie nietypowych cegiełek, wspólne szycie gigantycznej bandany, panel dyskusyjny, prezentacje multimedialne– to działania w ramach Bandana day 2018Co roku także, zwłaszcza w okresie świątecznym, organizowane są niezliczone zbiórki prezentów dla dzieci przebywających na oddziałach onkologicznych – wśród apeli o pomoc dominują zbiórki pluszaków, gier planszowych, puzzli, zabawek. Przekonanie, że „ biedne dzieciaczki z onkologii ucieszą się z każdego prezentu”, krzywdzące, nieprawdziwe i niesprawiedliwe, ma się w świadomości społecznej bardzo dobrze.

Autorem zdjęć i filmu  jest Jacek Łabędzki

Dzieci, spędzające niejednokrotnie lwią część dzieciństwa i okresu dojrzewania w szpitalnych izolatkach nie potrzebują stosów zabawek. Potrzebują przede wszystkim, oprócz opieki medycznej i leczenia – obecności drugiego człowieka. Bliskości, rozmowy, wspólnie spędzonego czasu. Potrzebują także profesjonalnej opieki psychologicznej, rehabilitacji, wsparcia pedagogicznego. Profesjonalnego wsparcia wymaga cała rodzina. Zarówno systemowo jak i społecznie tego wsparcia w naszym kraju brakuje.

Na ten właśnie ogromnie ważny problem – samotności i braku obecności – chcieliśmy zwrócić uwagę.

Głównym punktem obchodów była wystawa #Nieobecność.. Na wystawie pojawiła się między innymi prawdziwa góra tysiąca pluszowych zabawek, zbieranych w całej Polsce, zlokalizowana w sąsiedztwie przestrzeni imitującej szpitalną izolatkę.. Pojawiła się także ekspozycja prac plastycznych dzieci leczonych onkologicznie, liczne prezentacje multimedialne dotykające problemu samotności młodych chorujących onkologicznie . Wystawie towarzyszył panel ekspercki, z udziałem dr hab. Szymona Skoczenia – lekarza Oddziału Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowiem mgr Elżbiety Szweda, psycholog z w/w oddziału, dzieci oraz rodziców dzieci po leczeniu onkologicznym, wolontariuszy współpracujących z Kolibrem a także dr Hanny Stępniewskiej –Gębik,
pedagoga-psychoonkologa.

Podczas finisażu miała miejsce akcja wspólnego szycia ogromnej bandany – symbolu solidarności z dziećmi i młodzieżą chorą na nowotwory. Docelowo bandana będzie składała się z 1200 kawałków – u tylu dzieci każdego roku diagnozuje się chorobę nowotworową. Wielka bandana zostanie zaprezentowana podczas obchodów w 2019r.