BandanaDay – Dzień solidarności z młodymi chorymi na nowotwory i tymi, którzy chorobę pokonali!

Bandana, chustka – często noszona przez Młodych, którzy stracili włosy w trakcie leczenia choroby nowotworowej. Od wielu lat, na całym świecie obchodzony jest Bandana Day – dzień solidarności z Młodymi chorymi na nowotwory i tymi, którzy chorobę pokonali.Symbolem tego dnia jest właśnie bandana.

Każdego roku w Polsce u około 1300 dzieci i młodzieży do 18-tego roku życia diagnozuje się chorobę nowotworową. Jej oddziaływanie wykracza daleko poza samych pacjentów, dotyka rodzinę, przyjaciół , znajomych.

Bandana Day jest obchodzony pod koniec października, ale przez cały rok dzieją się różne akcje i wydarzenia mające na celu propagowanie tego święta. Każdy z nas może coś zrobić, oddać krew, zostać dawcą szpiku, poświęcić swój czas jako wolontariusz, wesprzeć finansowo. W tym roku, po raz pierwszy, obchodziliśmy Bandana Day w Polsce. 25 października 2017r. w Krakowie, na Rynku Głównym – pod Wieżą Ratuszową. To był radosny dzień.

Akcja ta miała na celu pokazanie, że nie tylko wielu młodych choruje, ale większość z nich pokonuje chorobę, wraca do swojego środowiska i ma przed sobą długie życie. Chcieliśmy pokazać, że oddziały onkologiczne to nie śmierć i smutek, ale miejsce gdzie dostają drugie życie a my jesteśmy z nimi.

W tym dniu, w mediach społecznościowych wiele osób wrzucało swoje zdjęcia w bandanach, w geście solidarności, oznaczając je hashtagiem #bandanaday.Oficjalną piosenkę na Bandana Day „Nie bój się żyć” skomponowała Kasia Lisowska.

Kasia Lisowskawokalistka, kompozytorka, trener wokalny, pedagog, wykładowca w Instytucie Edukacji Muzycznej UJK w Kielcach, prowadzi własną szkołę muzyczną Melodia, członek Stowarzyszenia Wokalistów Mix w Gliwicach oraz organizacji International Voice Teachers of Mix (IVTOM). Współpracuje z wieloma artystami, na stałe koncertuje z Andrzejem Piasecznym.

Choreografię przygotował Aleksander KopańskiTancerz, choreograf, aktor. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej oraz Leśnictwa na Uniwersytecie Rolniczym. Przez 10 lat trenował akrobatykę sportową zdobywając mistrzowską klasę sportową. W 2004 roku dołączył do zespołu Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu. Jego debiut sceniczny miał miejsce w Indiach. Od tamtego czasu występował z teatrem w Kanadzie, Chinach, Wielkiej Brytanii, oraz krajach całej Europy. Systematycznie prowadzi warsztaty z tańca współczesnego w całej Polsce. Pracuje z młodzieżą licealną w ramach projektu innowacji tanecznej, której jest kierownikiem. W ramach tej współpracy przygotowuje także spektakle dyplomowe.

Dziękujemy również grupie bębniarzy, którzy swoim występem rozpoczęli Flash Mob, a byli to: Kaśka Zadora ,Kinga Skałka ,Karol Wilkoszewski, Szymon Duda i Ewa Buglewicz

Fotografie: Monika Drużkowska i Katarzyna Szulc-Kłembukowska